چرخ‌های جام‌جهانی فوتبال در روسیه با هیوندای می‌چرخد

 صفحه اصلی / اخبار / چرخ‌های جام‌جهانی فوتبال در روسیه با هیوندای می‌چرخد

چرخ‌های جام‌جهانی فوتبال در روسیه با هیوندای می‌چرخد

۲۵خردادماه یعنی کمتر از یک هفته دیگر ایران در نخستین بازی خود در جام‌جهانی فوتبال در روسیه به مصاف مراکش می‌رود. ایران در ۳۰خرداد و ۴تیرماه به ترتیب به مصاف اسپانیا و پرتغال خواهد رفت و درصورت کسب نتایج مطلوب و صعود از گروه مرگ، بزرگ‌ترین شگفتی جام‌جهانی را رقم خواهد زد.
البته شاگردان کارلوس کی‌روش روزهای خوبی را به‌لحاظ بازی‌های تدارکاتی سپری نمی‌کنند. دو بازی اصلی تدارکاتی تیم ملی ایران با یونان و کوزوو به‌دلایل مختلف لغو شد و آخرین بازی تدارکاتی این تیم با لیتوانی هم قرار است چندروز آینده در روسیه برگزار شود. بااین‌حال شاگردان کی‌روش بسیار امیدوارند از ناشناخته بودن تیم خود به‌عنوان یک حربه قوی در گروه مرگ استفاده کنند.

حامیان مالی جام‌جهانی ۲۰۱۸

جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه با حضور ۳۲تیم از پنج قاره برگزار می‌شود. این جام به‌رغم اماواگرها و منازعات سیاسی کلان جهانی، بزرگ‌ترین رویداد ورزشی و حتی غیرورزشی سال ۲۰۱۸ میلادی است.

از همین‌رو بسیاری از شرکت‌های بزرگ به این‌رویداد به چشم یک فرصت مناسب تبلیغاتی نگاه می‌کنند. در میان حامیان مالی اصلی در مسابقات جام‌جهانی نام دو شرکت آشنا برای اهالی صنعت حمل‌و‌نقل دنیا به‌چشم‌می‌خورد، هیوندای و شرکت هواپیمایی قطر. نام این دو، در میان هفت حامی مالی اصلی جام‌جهانی روسیه دیده می‌شود.

شرکت هواپیمایی قطر زمانی که قطعی شد جام‌جهانی ۲۰۲۲ در قطر برگزار می‌شود، همکاری گسترده‌ای را با فیفا آغاز کرده است، ازجمله آنها می‌توان به حمایت از جام‌جهانی فوتبال زنان و جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه اشاره کرد. این شرکت یکی از جوان‌ترین و سریع‌ترین شرکت‌های هواپیمایی جهان بوده و از رهگذر حمایت مالی از مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به‌دنبال ارتقای برند خود در جهان است.

هیوندای در جام‌های جهانی

داستان حمایت هیوندای از رویدادهای جهانی ازجمله فوتبال با شرکت هواپیمایی قطر کاملا متفاوت است. این شرکت خودروسازی کره‌ای و چندملیتی در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده است.

هیوندای مالک بزرگ‌ترین کارخانه یکپارچه تولید خودرو در جهان است و در شهر اولسان قرار دارد و سالانه بالغ‌بر ۷ میلیون دستگاه خودرو تولید می‌کند.

هیوندای شرکت کیاموتورز را نیز به‌عنوان قدیمی‌ترین تولیدکننده خودرو در کره‌جنوبی خریداری کرده است و دفترمرکزی این شرکت خودروسازی در شهر سئول قرار دارد.

هیوندای درحال‌حاضر پس‌از شرکت‌های جنرال‌موتورز، فولکس‌واگن و تویوتا به‌عنوان چهارمین خودروساز بزرگ جهان شناخته می‌شود. هیوندای فعالیت خود با فیفا را از سال ۱۹۹۹ آغاز کرده است و در مسابقات جام‌جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن هم حضور نسبتا پررنگی داشت. اما این همکاری با پشتیبانی مالی هیوندای از جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان اوج گرفت.

در آن مسابقات حدود یک‌هزار دستگاه خودروی هیوندای در کشور آلمان فعالیت کردند. این همکاری در جام‌جهانی ۲۰۱۰ نیز ادامه یافت اما در فصل ۲۰۱۴ برزیل، فصل تازه‌ای از همکاری میان هیوندای و فیفا شکل گرفت، به‌طوری‌که ۱۴۳۲ خودروی هیوندای و کیاموتورز و ۲۸۰۰ دستگاه اتوبوس در آن مسابقات که با قهرمانی قاطع آلمان‌ها به‌پایان رسید، مسئولیت حمل‌و‌نقل تیم‌ها و مسافران ویژه و عادی را بر عهده داشتند.

هیوندای در روسیه

شرکت هیوندای برای جام‌جهانی ۲۰۱۸ هم برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده ازجمله اینکه هزینه حضور ۳ نفر تماشاگر را تقبل کرده است که هر نفر می‌تواند یک مهمان نیز با خود همراه داشته باشد. این شرکت همچنین هزینه هواپیما، بلیت مسابقه نهایی و همراهی این ۶۴ نفر را برعهده گرفته است.

گفته می‌شود هیوندای انواع خودروهای خود ازجمله هیوندای توسان و خانواده هیوندای i10، i20 و i30 را در این مسابقات به نمایش خواهد گذاشت. هیوندای قصد دارد این محصولات ویژه را تحت‌عنوان سری«گو»(Go) و با رنگ ثابت آبی‌متالیک در این مسابقات عرضه کند. در جام‌جهانی روسیه هیوندای ۵۳۰ و کیاموتورز ۴۲۴ دستگاه خودرو برای استفاده رسمی در مسابقات ارائه خواهند کرد.