معاینه‌فنی برتر ملاک طرح‌ ترافیک جدید نیست / تسهیلات جای سهمیه طرح‌ترافیک فعلی را می گیرد

 صفحه اصلی / اخبار / معاینه‌فنی برتر ملاک طرح‌ ترافیک جدید نیست / تسهیلات جای سهمیه طرح‌ترافیک فعلی را می گیرد

معاینه‌فنی برتر ملاک طرح‌ ترافیک جدید نیست / تسهیلات جای سهمیه طرح‌ترافیک فعلی را می گیرد

بیشتر این واکنش‌ها، نشان‌دهنده مخالفت اجرای طرح جدید ترافیک است، از پلیس راهور گرفته تا نمایندگان مجلس و اصحاب رسانه. البته دیروز سازمان محیط‌زیست هم از طرح ترافیک جدید اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

اما آنگونه که از اظهارنظر مدیران شهری و رئیس شورای شهر برمی‌آید، مجموعه مدیریت جدید به‌جدیت دنبال اجرای طرح ترافیک جدید در سال آینده است.

حال باید جزئیات این طرح حداکثر تا ۱۵بهمن‌ماه یعنی در بازه زمانی که معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران تعیین کرده است، به تصویب شورای شهر برسد.

ارسال لایحه به شورا

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» با اشاره به اینکه لایحه طرح ترافیک جدید به شورا ارسال شده است، توضیح داد: «هنوز جزئیات پیشنهاد لایحه طرح ترافیک جدید به دست کمیسیون حمل‌ونقل نرسیده است و در این چند روز تحویل کمیسیون خواهد شد. قرار است در روزهای آتی جلساتی برای بررسی جزئیات پیشنهادی معاونت حمل‌ونقل شهرداری در طرح ترافیک جدید و پیشنهاد‌های شورا و همچنین قیمت عوارض آن در شورای شهر و کمیسیون حمل‌و‌نقل برگزار شود. ضمن اینکه بررسی این طرح باید به‌صورت همه‌جانبه انجام شود و نمی‌توان عجولانه تصمیم گیری کرد.»

علیخانی درباره اظهارنظرهای مخالف پلیس و نمایندگان هم توضیح داد: «این طرح‌ها سازوکاری دارند و باید به تصویب شورای ترافیک تهران برسند و پلیس هم از اعضای این شوراست. بنابراین پلیس در جریان کلیات آن بوده، این طرح سازوکار قانونی را طی کرده و لایحه آن به شورا ارسال شده است. همچنین در جلسات کمیسیون حمل‌ونقل برای بررسی طرح ترافیک جدید از پلیس هم دعوت می‌شود تا حضور داشته باشد و به‌طورکامل در جریان جزئیات آن قرار بگیرد.»

معاینه فنی برتر ملاک نیست

رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل شورای‌شهر در واکنش به خبر ملاک معاینه‌فنی برتر برای طرح ترافیک جدید گفت: «خبرهایی که درباره ملاک معاینه‌فنی برتر برای ورود به محدوده طرح ترافیک و زوج‌‌وفرد در طرح ترافیک جدید منتشر شده، صحت ندارد و ملاک همان برگه معاینه‌فنی است. البته افرادی که معاینه‌فنی برتر دارند شامل امتیازاتی می‌شوند. همچنین برای خودروهای هیبرید، جانبازان و معلولان هم تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.»

این عضو شورای شهر در ادامه به تکلیف وضعیت افراد که در طرح ترافیک فعلی سهمیه دارند، هم اشاره کرد و توضیح داد: «هنوز کمیسیون حمل‌و‌نقل در جریان جزئیات کامل آن قرار نگرفته، آنچه ما در جریان هستیم این است چیزی‌که به‌عنوان سهمیه در طرح ترافیک فعلی است، دیگر وجود نخواهد داشت و به جای آن تسهیلات ویژه‌ای برای افرادی که دارای سهمیه بودند، در نظر گرفته خواهد شد. درواقع طرح ترافیک جدید شامل همه می‌شود و دیگر برای افراد خاصی نیست. اما بازهم تاکید می‌کنم جزئیات آن باید به تایید شورای‌شهر برسد و آنچه در رسانه‌ها مطرح شده، فقط پیشنهادهاست.»